^ Sayfa Başı
Hacked by HiLLs
Ücretsiz Firma Ekle
 
Adana Kebap’ın Sırları
Adana Kebap’ın Sırları

Adana Kebap, ülkemizin belki de en çok bilinen ve tüketilen kebaplarından birisidir.

Doğru teknik, malzeme ve ölçü ile yapıldığı sürece lezzetine doyum olmaz. Tabakta önümüze geldiğinde kolayca hazırlanabilir bir kebap gibi görünse de Adana Kebap her detayı ile zor ve zahmetli bir süreçten geçmektedir.

İşte gerçek ölçüleri, usulü, tüm aşamaları ve püf noktaları ile Adana Kebap…

Etin Seçimi :

Adana Kebap, yağsız ve sinirsiz koyun etine, kuyruk yağı ilave edilerek hazırlanır. Koyun en az 1 yaşında olmalı ve doğal beslenmişi tercih edilmelidir.

Etin Ön Hazırlığı :

Et iyice ayıklanır. Herhangi bir sinir, zar, yağ ve damar içermemelidir. İri parçalara bölündükten sonra buzdolabında 1 gün dinlendirilir. Kuyruk yağının da aynı süreçte dinlenmesi çok önemlidir. Aksi taktirde çok gevşek olur ve kullanılamaz.

Malzeme Ölçüleri :

Yağsız ve Sinirsiz Koyun Eti
%15 Kuyruk Yağı
%0,5 Kırmızı Biber
Tuz

Kıyma Aşaması :

Öncelikle et “Zırh” denilen bıçak ile daha küçük parçalara ayrılır. Kuyruk yağı da ayrı bir yerde iyice inceltilir. Kuyruk yağı etin üzerine eşit miktarda yayılır, tuz ve biber de eklenerek zırh ile iyice kıyılır. Hazırlanan karışım iyice yoğurulur. Ardından tekrar zırh ile iyice kıyılır. Et ve kuyruk yağının homojen dağılımı oldukça önemlidir. Tekrar iyice yoğrulduktan sonra bıçak kıyma tabir edilen bu karışım buzdolabında 1-2 saat dinlenmeye alınır.

Saplama :

Adana Kebap için özel şişler kullanılır. Şişler 0,5 cm kalınlığında 3 cm genişliğinde ve 90 – 120 cm uzunluğundadır.

1 Porsiyon Adana Kebap 180 gr bıçak kıymadan oluşur. Bıçak kıymanın şişe dizilmesine “saplama” adı verilmektedir. Saplama belirli bir tecrübe ister. Bu aşamada el çok az ıslatılır. Elde fazla su kalmamalıdır. Yoksa kıyma, kömür üzerinde pişmesine rağmen haşlanır ve lezzeti bozulur. Bıçak kıyma el ile şişe sıvanırcasına iyice sıkıştırılmalı, bu esnada el çok az ıslatılarak kıymanın iyice yapışması sağlanmalıdır.

Pişirme :

Adana Kebap Mangalı çok derin olmamalıdır. Kömür iyice yanmış hatta üzeri hafif kül bağlamış olmalıdır. Meşe kömürü tercih edilmelidir. Adana Kebap çok ağır ateşte sık sık çevrilerek pişirilir. Dış yüzeyi çiğ et renginden kahverengine dönünceye kadar pişirilir. Bu esnada şişte toplanan yağ ekmeklerin arasına alınmalıdır. Böylece hem ekmeğin lezzeti artar hem de kömüre damlaması engellenerek kömürün alev alması da önlenmiş olur.

Etlerin pişiriminin tamamlanmasına yakın ekmekler şişlerin üzerine yerleştirilerek ısıtılmalıdır.

Servis :

Isıtılan ekmekten öncelikle tabak için uzun bir parça kesilir. Adana Kebap direkt tabağa temas ederek servis edilmemelidir. Ekmeğin üzerine çekilen ve şişten ayrılan Adana Kebabın üstüne yağlı ekmekler porsiyonlara kesilip kapatılır. Kebabın pişirimi esnasında pişirilen domates ve yeşil biber de servisin tamamlayıcı garnitürleridir.

Adana Kebap Sofrası :

Adana’da kebap yiyenler bilir. Sofrada tabaklardan yer kalmayacak kadar çok çeşit vardır. Tere ya da roka, kırmızı biberli soğan salatası, sumaklı soğan salatası, maydanoz, nane, turp, turşu, ezme, acı süs biberi, közlenmiş arpacık soğan vs çeşit boldur. Her birinin yeri ayrıdır. Limon da bu sofrada önemli bir yer teşkil etmektedir.

Son yıllarda Adana Kebabın tescillenmesi ile standartları korunmaya başlamıştır. En azından artık doğru formül ve üretim tekniği ile üretilecek olması, lezzet garantisini artırmaktadır. Kebap kültürümüzün çok önemli parçası olan Adana Kebabın keyfini doya doya çıkarmanız dileğiyle…

Kaynak:Sanal Mutfak Mert

Ahh İstanbul!