^ Sayfa Başı
Hacked by HiLLs
Ücretsiz Firma Ekle
 
Adanus Kebap
Adanus Kebap

“Kebap” dendiğinde gözleri baygınlaşmayıp, içi erimeyen kaç insan bilirsiniz?

Ancak vajeteryan olmak gerekir ki vajeteryan olmayanlar için kebap, sanırım en güzel lezzetlerden, damak şenliğinden başka bir şey değildir. Anadolu mutfağının vazgeçilmezi tabi… Pikniklerin, kendin pişir – kendin ye türünden yeme-içme mekânlarının başucu tatlarından birisi… E tabi “Kebap” dediğinizde yanında rakıyı da unutmamak lazım. Birbirini gayet güzel tamamlayan iki nesne, “Rakı-Kebap”.

Kebap işi yani diğer bir adla tarif edersek, barbekü Amerikan menşeili bir yeme kültürü.

İlk çıktığı bölgenin Amerika olduğu sanılıyor. Anadolu’ya nasıl geldiği hususunda öyle kati bilgiler yok. Ama Amerika’da hayvancılığın gelişmesine paralel, etin köz ateşinde pişirilip yenmesi de beraberinde sıkı bir gelişme göstermiş. Ama tabi bizdeki gibi bir “Ocakbaşı” kültürüyle tanımlanan bir durumdan bahsedemiyoruz.

Aslında kebap işini ocakbaşı ekseninde düşünmek lazım.

Benim tercihim piknikler veya kendin pişir – kendin ye türünden mekânlar değil, aksine kebap işini ocakbaşı ortamında tercih edenlerdenim. Ocakbaşı ortamında da tabi benim açımdan bir sorun var. Ocakbaşı ortamında tercihimi Adana, Urfa, Beyti türü köfte türlerinden yana kullanırım. Diğerlerini en azından kendim yapabildiğimden, ocakbaşı ortamında yeme-içme etkinliği yapıyorsam ille de bu saydıklarımdan tercih etmemin doğru olacağını düşünüyorum. Aslında genel bir prensip olarak da böyle bir tercihi, ille de dışarıda yemek yeme durumunda kalmışsam, ev ortamında pişiremediğim, üretemediğim tatlardan yana kullanmamın daha doğru olduğunu düşünürüm.

“Ocakbaşı” dendiğinde her zaman İstanbul Beyoğlu’nda, Umut Ocakbaşı aklıma gelir. İstanbul’da yaşadığım dönemlerde sık aralıklarla gittiğimiz “Umur Ocakbaşı” beyti kebabıyla meşhurdu. Şimdilerde Antalya’nın Konyaaltı taraflarında ikâmet eden ben, ocakbaşı kültürüne ilişkin yeme-içme etkinliğimi uzunca bir süre rahmetli Ersoy ustanın mekânı Adanus’ta gerçekleştirmeye çalışmıştım. Ersoy ustayı geçtiğimiz yıl kaybettik. Parkinson rahatsızlığı vardı. Vücudunu yeterli ölçüde kontrol edemiyordu Ersoy usta ama epey bir süre eşi Ayşe hanımın yardımıyla işletmede gayet güzel Adana Kebaplar yaptı. Gerçi Ersoy ustanın hayatta olduğu dönemlerde mekânsal tasarım, servis kalitesi gibi hususlarda iddialı bir işletme değildi. Eşi Ayşe hanım ve bir çalışanla, üç dört masaya hizmet vermeye çabalayan, sadece Adana Kebap yapan bir işletmeydi. Adanalı arkadaşlarım, Antalya’da en iyi Adana Kebabın Ersoy usta tarafından yapıldığını söylerlerdi. Tabi ben aradaki farkı Adanalı arkadaşlar kadar ölçemiyordum ama doğrusunu isterseniz damak tadıma da fazlasıyla uyuyordu. Uymayan ise, işletmenin zayıf servis kalitesiydi. Bu duruma çok zaman sitem etmişimdir ama olsun…

Ersoy ustanın sağlık sorunlarından dolayı işletmeyle ilişkisinin kesilmesinden sonra eşi Ayşe hanım, işletmeye yakın bir tanıdığını ortak aldı ve işletmeye biraz bakım-onarım yapıldıktan sonra işletmenin bütün çehresi geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde tümüyle değişti. Dört, beş masadan oluşan o eski küçük işletmenin yerine ortasında ocakbaşı olan, etrafında sekiz on masa bulunan, verandasına sekiz on masa konabilen bir işletmeye dönüştü.

Masa örtüleri temiz ve ferahlık yaratan türden. Son beş ay içerisinde sanırım beş kez Adanus’da Adana Kebap yemeye ve rakı içemeye gittim. Her defasında da yer bulmakta sıkıntı çektim. Eskiden sadece bilenlerin teşrif buyurduğu mekân şimdilerde hatırı sayılır bir müşteri portföyüne ulaşmış. Belki de birkaç ay sonra çat kapı gitme şansınız kalmayacak, zira yer bulmak gibi bir sorunla daha sık karşılaşmak mümkün. Tabi bu ilginin özünde üretilen lezzetlerin, müşteriyi memnun etmesi ve servis kalitesinin yükselmesi yatıyor. Adanus Kebap, eskiden de güzel kebaplar üreten bir lezzet durağıydı, şimdide benzer kalitede kebaplar üretiyor. Ama şimdi bu lezzete ilaveten servis kalitesi, temizlik gibi hususlarda dikkat çekici bir noktaya ulaşmış durumda.

Antalya’nın Konyaaltı taraflarında tatil yapacak olanlar için Adanus Kebap benim önerebileceğim bir lezzet durağı. Gürsu Mahallesinin, sahil tarafında, Opet Petrol’ün bulunduğu yerin yan sokağındadır Adanus Kebap. Hem fiyatların makul ölçülerde olması babından, hem de yukarıda saydığım nedenlerden ötürü Adanus Kebap en azından bir akşam yemeği için ideal bir tercih olabilir.

 Kaynak: Yıldız Nihat

Ahh İstanbul!